Jak stać się kolekcjonerem wina?Foto

Jak stać się kolekcjonerem wina?

2016-02-19

Kolekcjonowanie wina nie jest po prostu efektem kupowania wielu butelek do swojej piwniczki. Nikt nie urodził się od razu kolekcjonerem wina. To coś, co przychodzi z czasem. Na początku muszą pojawić się entuzjazm i zainteresowanie związane z konsumpcją wina. Chyba, że ktoś traktuje wino tylko i wyłącznie jako sposób na alternatywną inwestycję swoich pieniędzy. Wtedy powierzamy swoje pieniądze ekspertowi w tej dziedzinie i oczekujemy na zwrot z inwestycji. Jeśli jednak czerpiemy radość z wina, to jest to tylko kwestia czasu, gdy w swej podróży winiarskiej dotrzemy do win do długiego przechowywania. Te wina za cierpliwość i czas, które im podarujemy, w całej pełni odwzajemnią nam swoje walory niezapomnianymi wrażeniami estetycznymi, zapachowymi i smakowymi.

A zatem nasza pierwsza kolekcja to najpierw kilka butelek, potem pojawia się szafka, lodówka, a następnie szukamy pomieszczenia, gdzie moglibyśmy gromadzić kolejne egzemplarze do kolekcji. Mamy coraz więcej i więcej win - z różnych źródeł: z okazji, z naszych podróży, od przyjaciół - aż odkrywamy, że mamy pokaźną kolekcję win. To jest ten moment, kiedy stajemy się świadomym kolekcjonerem wina i wtedy zaczyna się naprawdę ciężka praca w znalezieniu wina, które spełni nasze wymagania związane z możliwością długiego dojrzewania, a równocześnie będzie dla nas okazją finansową.

Profesjonalne warunki do przechowywania wina

 

Gdy butelek zacznie przybywać, to wtedy pojawia się pytanie, czy moja kolekcja wina jest przechowywana we właściwych warunkach. To bardzo ważne pytanie, gdyż wina niewłaściwie przechowywane szybciej tracą swoje właściwości i za szybko dojrzewają. Trzymając wina w jasnym pomieszczeniu i w wysokiej temperaturze w lecie - jak pokazują badania - narażamy je na nawet czterokrotne zmniejszenie czasu przechowywania niż przypadku warunków prawidłowych. Musimy pamiętać o najważniejszych sprawach, czyli:

  • właściwej temperaturze – najlepiej 12-14°C przez cały rok, choć dopuszcza się zmiany temperatury w skali roku, ale wahanie w ciągu doby nie może przekroczyć 1°C
  • wysokiej wilgotności – nawet 80-85%,
  • ciemnym pomieszczeniu,
  • braku wibracji,
  • braku złych zapachów,
  • odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia przed nieautoryzowanym dostępem. 

Wino potrzebuje spokoju! Warto zadanie przechowywania wina powierzyć firmie, która posiada profesjonalną piwnicę na wino ze wszystkimi wymaganymi warunkami oraz może udokumentować te warunki w okresie, gdy nasze wino zostało powierzone do przechowywania.

Przed zakupem pojedynczej butelki trzeba zgromadzić informacje o niej

 

Najpierw musi zgromadzić niezbędne informacje, które posłużą mu do oceny wina, jego potencjału oraz wartości wina (stosunek ceny do jakości). Na tym etapie podejmowana jest tak naprawdę decyzja o tym, jaka ostatecznie butelka wina trafi do kolekcji. Nie wszystkie wina nadają się do długiego przechowywania. Mniej niż 10% wszystkich etykiet wyprodukowanych na świecie jest przeznaczonych do 10-letniego lub dłuższego leżakowania. Predestynowane do tego są tylko niektóre szczepy (Nebbiolo, Pinot Noir, Malbec, Riesling) oraz niektóre metody produkcji (Porto, Tokaj Aszu, Amarone del Valpolicella, Sauternes), a wina tylko z nielicznych regionów mają status win długo dojrzewających (Bordeaux, Burgundia, Rioja, Tokaj, Chablis, Piemont, Kalifornia). Jednak nawet mając dużą wiedzę o szczepach, metodach produkcji oraz regionach, to może nie wystarczyć, żeby tworzyć własną kolekcję win. Szacuje się, że produkowanych etykiet na świecie jest ok. 1-go mln, co daje ok. 100 tysięcy win do długiego leżakowania. Jak przebrnąć przez taką ilość? Skąd wiedzieć, którzy producenci i które z ich win są warte naszego zainteresowania?

Czym się kierować podczas dobierania wina do swojej kolekcji

 

Mamy do wyboru kilka sposobów szukania win do kolekcji.

Możemy oprzeć się na naszej wiedzy, doświadczeniu oraz stylu wina, które nam najbardziej odpowiada. W chwili obecnej dostęp do wiedzy o winach jest nieograniczony, to tylko kwestia czasu poświęconego na zdobycie wiedzy i każdy może się stać ekspertem w tej dziedzinie. Wyzwanie stanowi (nadal zwłaszcza w Polsce) kupienie wina, które właśnie wybraliśmy. To może nie być takie proste. Przeszkodą nie jest tylko znalezienie konkretnego rocznika, ale również fakt, że wina od wielu producentów nie są nadal sprowadzane do Polski i musimy szukać innego sposobu stania się właścicielem właśnie tego, wybranego wina.

Możemy się kierować opiniami i ocenami ekspertów zarówno naszych krajowych jak również zagranicznych. Dobrze jest sprawdzić, czy styl wina preferowany przez danego eksperta, to taki styl, który nam odpowiada. Po takich testach i wyborze „naszego” eksperta możemy się w pełni kierować jego recenzjami.

Możemy też powierzyć to zadanie firmie, która specjalizuje się w winach do długiego przechowywania i posiada nie tylko bogatą wiedzę na ten temat, ale również znajdzie i sprowadzi dla nas wino w dobrej cenie, a równocześnie może nam to wino przechować w odpowiednich warunkach. Trzy w jednym: WIEDZA, ZAKUP oraz MAGAZYNOWANIE WINA.

Znalezienie kogoś, kto pomoże w kupowaniu wina do kolekcji nie jest prostą sprawą. Wszystko opiera się na zaufaniu, a rekomendacja przez kogoś jest najlepszą formą znalezienia właściwej firmy.

 

CELLARIO
winne zaufanie

 

 

Jeśli ten tekst wydał Ci się interesujacy i chciałbyś otrzymywać od nas informacje to: