Quintas do Homem

Jesteśmy na północy Portugalii w regionie Vinho Verde, słynącego z zielonego wina. Wina młodego, świeżego, czasami wręcz lekko musującego. Wina idealnego na lato, do popijania, ale również do sałatek, dań z owocami morza i rybami. Szczególnie zapraszamy do zapoznania się z winiarni Quintas do Homem

Vinho Verde (czyt. winju werd) jest kontrolowanym oznaczeniem DOC Denominaçäo de Origem Controlada (Kontrolowane Oznaczenia Pochodzenia) dla win pochodzących z wyznaczonego regionu winiarskiego na północy Portugalii. Region słynie z wytrawnych win białych, to największa portugalska apelacja winiarska. Niektóre z nich są lekko musujące (frizzante). Wina są świeże dzięki naturalnej kwasowości, odznaczają się owocowymi i kwiatowymi aromatami, mają kolor cytrynowy lub słomiany i od 8,5 do 12 % alkoholu. Wytwarza się je z lokalnych odmian takich jak Laurerio, Arinto, Trajadura, Alvarinho, czy Avesso.

Określenie vinhos verdes – zielone wina nie dotyczy koloru, ale świeżości win produkowanych z gron zbieranych przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, by uniknąć kaprysów pogody. Taką genezę określenia zauważali już podróżnicy na początku XIX wieku, którzy przeciwstawiali vinho verde winu dojrzałemu (vinho maduro). Niedojrzałość winogron tłumaczyli oni sposobem prowadzenia krzewów i cieniem rzucanym przez drzewa.

Dlaczego Quintas do Homem

My wybraliśmy z tego regionu producenta, produkującego fantastyczne jednoszczepowe wina Vinha Verde, czyli Quintas do Homem. Winiarnia założona w 1985 roku przez Antonio Mirandę. Quintas do Homem to rodzinna winiarnia łącząca tradycję i technologię, aby produkować prawdziwe i autentyczne wina Vinho Verde. Winiarnia, znajduje się w mieście Braga. W 2011 r. została przebudowana za pomocą najnowocześniejszych technologii i sprzętu. Winiarnia zaopatruje się wyłącznie w winogrona z dwóch winnic, Quinta da Veiga i Quinta do Paço. Obie znajdują się w sercu Minho. Posadzono tam szlachetne, tradycyjne i rodzime winogrona z regionu Vinho Verde. A w śród nich takie jak: Loureiro, Arinto, Alvarinho, Fernão Pires, Padeiro, Espadeiro i Vinhão.

Podstawą misji Quintas do Homem jest zrównoważony rozwój. W tym celu wytwórnia win przyjęła system zintegrowanej produkcji. Wina z Vale do Homem to czysta, autentyczna i orzeźwiająca reprezentacja możliwości regionu Vinho Verde.

WiniarzAna Coutinho
Powierzchnia winnicy22 hektary
Roczna produkcjaokoło 220.000 butelek
Rodzaj glebygranitowy
Uprawiane szczepyLoureiro, Arinto, Alvarinho, Fernão Pires, Padeiro, Espadeiro i Vinhão
– typowe dla tego regionu i Portugalii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *