Weingut Götz

Nasza wędrówka w poszukiwaniu pięknych win tym razem zawiodła nas do Niemiec. Konkretnie do ich zachodniej części, do tak zwanego kraju związkowego Hesji (z niem. Hessen). Rzeźba terenu jest tu bardzo zróżnicowana. Najwyższe wzniesienia osiągają do 950 m.n.p.m, natomiast u ich podnóży rozciągają się doliny rzek, tak dużych jak choćby zapewne znany Ren. To na tych ziemiach w starożytności kończyło się wielkie Cesarstwo Rzymskie. Frankfurt, z którego bardzo blisko do celu naszej podróży, w tamtych czasach nosił miano Nida. Winiarnia Götz znajduje się w środkowej części  tego nadreńskiego kraju, między Moguncją a miastem Worms w Nibelungen.

Tradycja

Liczne pokolenia winiarzy zajmują się tu uprawą winorośli. Już na pierwszy rzut oka można dostrzec wielki szacunek do tradycji i próbę zaczerpnięcia z niej to, co najlepsze. Winnica od 2009 roku prowadzi certyfikowaną ekologiczną uprawę winorośli. Począwszy od rocznika 2012, wszystkie wina są opatrzone etykietą ekologiczną UE oprócz pieczęci ECOVIN – i gwarantują  klientom i miłośnikom wina kontrolowaną, zrównoważoną uprawę winorośli i najwyższą jakość. Winnica jest zarządzana poprzez stworzenie zrównoważonych, ekologicznych warunków z dużą starannością, na przykład przy stosowaniu nawozu organicznego lub przy zwalczaniu chwastów motyką.  W winnicy tradycyjnie uprawia się szeroką gamę odmian winorośli, jak często można spotkać w Rheinhessen.

Wina z winiarni Götz

Skupia się na białym winie: Riesling, Pinot Blanc, Pinot Gris i Scheurebe. Te odmiany uzupełniają Müller-Thurgau, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Kerner, Huxelrebe i Kanclerz. Czerwone wino to przede wszystkim Pinot Noir i Dornfelder, uzupełnione przez Regent, Cabernet Mitos, Merlot, Cabernet Dorsa i Saint Laurent. Dwa ostatnie są głównymi partnerami cuvée czerwonego wina Hilarius , nazwanego na cześć założyciela winnicy Hilariusa Götza.

Najważniejsze działki w tej winnicy to Uelversheimer Aulenberg, położony bezpośrednio obok Uelversheim, oraz Uelversheimer i Dienheimer Tafelstein w winnicach nad Renem. Zarówno Aulenberg, jak i Tafelstein charakteryzują się lessową glebą, która jest nieco bardziej piaszczysta w Tafelstein. Dzięki czemu, daje wina owocowe, zrównoważone i miękkie. Od kilku lat najlepsze wina winnicy uzyskuje się w linii h. Linia premium składa się z h1 – Pinot Blanc – Uelversheimer Aulenberg, h2 – Pinot Gris – Uelversheimer Aulenberg, h3 – Pinot Noir – Uelversheimer Tafelstein oraz h4 – Riesling – Uelversheimer Tafelstein.

Właścicielem winnicy jest rodzina Götz i to członkowie tej rodziny odpowiadają za cały proces, od winogrona po butelkę. Reinhard, głowa rodziny jest gospodarzem na miarę właściciela – jako siła napędowa w winnicy, jest niestrudzony w swoich wysiłkach i ciężko mu uciec od pracy. Holger – syn Rienharda, zdobywał doświadczenie w renomowanych wytwórniach win w kraju i za granicą, m.in. w Nowej Zelandii. Jako wielbiciel Sauvignon Blanc postanowił udowodnić, że  w regionie Rheinehessen można również produkować fantastyczne wina z tego szczepu. Jego praca koncentruje się na winifikacji win i marketingu. Renate, żona Reinharda dba o jakościową stronę w winnicy, troszczy się również o klientów i jakość ich obsługi. Natomiast żona Holgera, Janine, jako absolwentka ekonomii, wkłada całe swoje serce w organizację wydarzeń towarzyszących, takich jak np. częste degustacje.

Mamy nadzieję, że Państwo poczuli się zaintrygowani naszym producentem – Weingut Götz . Bo my bardzo cenimy jego wina!

WiniarzHolger Götz
Powierzchnia winnicy10 hektarów
Roczna produkcjaokoło 80.000 butelek
Rodzaj glebyless i wapień
Uprawiane szczepyRiesling, Pinot Noir, Pinot Gris, Pinot Blanc, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Dornfelder, Scheurebe, Merlot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *